top of page

Kaip sėkmingai nusipirkti devėtą gitarą?

Ši tema yra gan populiari, tuo pačiu momentu turi daug smulkmenų, dėl kurių nežinojimo pirkimas gali būti visai nesėkmingas. Todėl aš nusprendžiau padaryti straipsį, kur pabandysiu aprašyti viską, ko galima (ne)pastebėti apžiūros metu, kiek galėtų kainuoti tvarkymas ir kaip argumentuotai derinti kainą su pardavėju. Taip pat bus aktualu ir parduodant gitarą – ko nepraleisti, ką sutvarkyti, kaip įvertinti būklę.


 

Kodėl žmogus nori pirkti gitarą iš rankų? Yra keletas dažniausiai pasitaikančių priežasčių:

 • Dėvėta gitara pigesnė, nei nauja

 • Istorinės gitaros – gera investicija, jos brangsta su laiku

 • Kolekcinė vertė – tokių jau seniai nebegamina

Kiekvienas atvejis turi savo motyvą (sutaupyti, pasipelnyti, išsiskirti) , todėl gitaros būklė vertinama šiek tiek skirtingai. Apie tai verta pagalvoti prieš perkant. 2 ir 3 atvejų aš neakcentuosiu tiek, kiek 1, kuris pasitaiko daug dažniau.


Pradėkime nuo Akustinių\Klasikinių gitarų.

 • Pirmas dalykas, kuris galioja visom gitarom (ir ne tik) be išimčių – svarbu žinoti rinkos kainą, kaip vietinėse parduotuvėse, taip ir el. prekybos vietose visoje Europoje. Nemanau, kad verta apie tai pasakoti plačiau. Dažnai būna, kad žmonės patys nežino, ką parduoda, todėl kaina gali būti kaip neadekvačiai didelė, taip ir maža.

 • Pasidomėkite, kada gitara buvo pirkta, kur ir kaip saugota, kiek grota. Aišku, gauta informacija gali skirtis nuo realybės. Pvz. Admira prieš kelis metus pradėjo dėti „A“ raidę ant galvos, ir jeigu žmogus sako, kad pirko parduotuvėje su rombu ir Ispaniška vėliava prieš du mėnesius – greičiausiai meluoja). Bet bent jau žinant ~amžių galima atidžiau įvertinti silpnas vietas.

Gitaros remontas
Skirtingas dizainas Admiros

Pasidomėkite, kokios būna dažnos norimo modelio „ligos“. Pvz.


❌Akustinės Alchambros pastoviai serga stripo zvimbimu, iššokinėja skirsniai, baltėja lakas, greitai miršta kuoliukai, išsikraipo gitaros deka.

Gitaros remontas
Pabalęs lakas PRS gitaroje

❌Solar (nors ir ne akustinės) turi labai dažną bėdą su iššokusiais į šonus skirsniais ir grifo reljefu.

Gitaros remontas
Skirsniai išspaudė laką

❌12 stygų gitarų stripai dažnai neatlaiko įtampos ir nesugeba ištiesinti grifo. Ir tt.

Gitaros remontas
Per didelis išlenkimas grifo viduryje


Štai tokie namų darbai padės prieš atvažiuojant gyvai apžiūrėti instrumentą.


 

Akustinės\klasikinės gitaros


Kai informaciniai namų darbai padaryti, būtų protinga važiuojant tikrinti gitarą pasirūpinti šešiakampinias raktais 4 ir 5mm, atsuktuvu, derintuvu\derinimo appsu. Labai retas instrumetas turi stripo reguliavimo veržlę kitokio dydžio (Taylor, Maton, Gibson, Guild) ir dažniausiai jų savininkai tinkamus raktus saugo.


Štai į ką verta atkreipti dėmesį:


Dekos reljefas. Šį žingsnį daug žmonių praleidžia ir kaip rezultatas perka sulaužytą ir brangiai remontuojamą gitarą. Sveika gitara turi turėti plokščią arba vos išgaubtą deką. Senos gitaros gali turėti didesnį „pilvuką“ už tilto ir nedidelę duobę prieš, tokiu atveju patartina su gera šviesa apžiūrėti deką ir konstrukcijos elementus iš vidaus.


Gitaros remontas
Dekos deformacija
Gitaros remontas
Išsiputęs "pilvukas"

Reta apynauja gitara turi prastą reljefą su visiškai sveika konstrukcija. Klasikinės gitaros reljefas dėl plonesnės dekos gali kartoti vidaus elementų išdėstymą, bet dažnai tai nedaro tiek blogos įtakos, kaip akustinei.

Gitaros remontas
Vidinės konstrukcijos reljefas

Kodėl deka išsikraipo?


❌Lužę\atisiklijavę\silpni vidiniai deką laikantys pagaliukai (bracing) ar plokštelė po tiltu (bridge plate)

Gitaros remontas
Atsiklijavęs bracing
Gitaros remontas
Lužęs Bridge Plate

❌Blogos laikymo sąlygos. Dažniausia – per drėgnos (>60%) patalpos

❌Atsiklijuoja viršutinis laminato sluoksnis

❌Prastai priklijuotas tiltas

Gitaros remontas
Dekos deformacija + atsiklijuojantis tiltas

Taip pat viena priežastis gali sukelti ir kitus simptomus, pvz. Lūžęs bridge plate ➡️ atsiklijuoja tiltas ➡️ traukia deką ir ją iškraipo.


Kokios pasekmės?

❌Gitara nepatogu groti. Stygos per aukštai\per žemai (net su tobulu grifu ir skirsniais)

❌Atsiranda pašaliniai garsai

❌Gali atsiklijuoti tiltas, gitara taps nebegrojama iš viso

❌Dėl pavėluoto gydymo nebegalima patvarkyti deką jos nenuimant, o tai labai komplikuota ir brangi operacija


Nemanau, kad Jūs norite sumokėti už šias pasekmes pirkėjui. Todėl nepamirškite atidžiai apžiūrėti deką, o jeigu kyla abejonių dėl jos „sveikatos“ – visada galite užvežti gitarą (kartu su pardavėju) pas mus į dirbtuves ir nemokamai pasitikrinti.


 

Grifo reljefas.


Ši informacija aktuali kaip akustinėms, taip ir elektrinėms gitaroms.


Pradėkime nuo stripo, nes jeigu jis neveikia – geriau gitaros nepirkti (nebent norėtumėte investuoti apie 300 eurų į jo keitimą). Su šešiakampiniu raktu pasukite stripo veržlę ir įsitikinkite, kad jis veikia ir sugeba ištiesinti grifą iš abiejų būsenų – kai išlenkimas yra kaip „lankas“ (bow) arba kaip „kalnas“ (hump). Geriausias būdas patikrinti išlenkimą be specialių įrankių gan nesudėtingas: atsisėskite su gitara kaip įprastai (grojimo pozicija) tada su kaire ranka užspauskite bet kokią stygą ant 1 skirsnio (arba uždėkite kapodasterį), su dešinės rankos mažyliu ant tos pačios stygos užspauskite 14 skirsnį ir su nykščiu bandykite paliesti stygą ties 7-9 skirsnių (arba kitais pirštais). Jeigu yra tarpas, grifas išlenktas kaip „lankas“, jeigu tarpo visai nėra, gaunasi „kalnas“. Geriausiais variantas toks, kai tarpas vis gi yra, bet labai mažas, maždaug popieriaus lapo storio.🛑❗️Perspėjimas: dažnai stripo veržlės žmonės neliečia dešimtmečiais (kas yra liūdna), todėl pasukti ją kartais yra tikrai sunku. Taip pat veržlė būna jau įsukta iki maksimumo, bet vis tiek grifo išlenkimas nėra geras. Tuo atveju mažas papildomas pasukimas gali sulaužyti stripą. Dar vienas niuansas – naudokite teisingą raktą. Kišant pvz. 4,5 mm raktą į Meksikietiško fenderio veržlę (kur reikalingas 3/16“) galima ją sugadinti. Todėl būtina įsitikinti, kad veržlė yra sveika.

gitaros remontas
sugadinta veržlė

Niekas negali garantuoti, kad grifas gali lenktis tolygiai tik į vieną pusę vienu metu, kaip pvz liniuotė. Žinoma, biudžetinių gitarų grifas panašus labiau į užmiesčio kelią, su duobėm ir visokiausiais nelygumais. Akustinės gitaros labai dažnai turi extrą kalną ~ 15-17 skirsniuose, nors bendras išlenkimas gali būti pavyzdingai geras. Tai galima pastebėti begrojant arba pamatuoti specialiom liniuotėm su išpjovom. Šios problemos nėra malonios, tačiau jų tvarkymas yra daug pigesnis.

Gitaros remontas
"Kalnas" virš sujungimo su korpusu
Gitaros remontas
Piršlentės lygumo patikra

Pardavėjas gali atsisakyti kažką sukinėti ir tikrinti, kadangi bijo sugadinti instrumentą. Tokiu atveju rekomenduoju kreiptis į meistrą, kuris galėtų tinkamu raktu ir tinkama jėga patikrinti stripo būklę.


 

Stygų aukštis


Verta matuoti tik tada, kai grifo reljefas tvarkingai reguliuojasi, ir stripas sugeba jį ištiesinti (o jeigu gali duoti dar kažkiek ir į priešingą pusę - visai gerai, bus rezervas natūraliai medžio deformacijai, taip tap galimybė užsidėti storesnias stygas).


Matuojamas stygų aukštis tradiciškai tarp stygos ir 12 skirsnio (6os stygos greito patikrinimo atveju pilnai užteks). Tai daroma su specialia liniuote (Stewmac arba kiniški analogai)

Gitaros remontas
Speciali liniuotė

Greičiausiai tokios liniuotės neturėsite, bet tai nėra problema, galima naudotis ir paprastą, taip pat kažką iš visada nešiojamų su savimi daiktų. Pvz.:

 • Įprasta banko kortelė dažniausiai yra ~0,75mm,

 • 2€ , 1€ monetos - 2,2-2,3 mm;

 • 5ct, 2ct, 1ct - 1,67mm

 • Gitaros brauktukai turi tam tikra savo storį, kuris ant jų užrašytas

Su ištiesintu grifu turime orientuotis į štai ką:

 • Klasikinė gitara 2,5-5mm

 • Akustinė gitara 1,5-3mm

 • Elektrinė gitara 0,75-2,5mm

 • Bosinė gitara 1-3mm

Šitie parametrai kiek skiriasi nuo rekomenduojamų ir dažniausiai juos galima pakoreguoti set-up metu, bet jeigu stygų aukštis iškrenta iš šio intervalo - būtų gerai gitarą parodyti meistrui. Elektrinės ir bosinės gitaros su grifo tvirtinimu ant varžtų (bolt-on) gali ir nepataikyti į nurodytus skaičius, nes grifo kampas gan nesudėtingai reguliuojasi


Gitaros remontas
Stygos labai aukštai
Gitaros remontas
Stygos labai aukštai

Tvarkingas grifo išlenkimas ir stygų aukštis suteiks maksimalų komfortą grojant bei garso kokybę.


 

Skirsniai


Ši dalis aktuali su sąlyga, kad grifą įmanoma ištiesinti, stygų aukštis normalus, kitaip prasmės pirkti tokios gitaros nėra (nebent retas/ brangus modelis, į kurį būtų verta investuoti kelis šimtus eurų).


Pirmas dalykas, į ką atkreipiame dėmesį – duobės. Pagal statistiką labiausiai „nudrožti“ skirsniai 1-3, ypač tose vietose, kur spaudžiami pagrindiniai akordai (D, A, C, G ir tt.) Klasikinės gitaros (dėl nailoninių stygų) dažniausiai neturi duobių, arba kartais jos būna vos matomos, bet akustinės ir elektrinės (dėl metalinių stygų, ypač neapvyniotų) dėvėsi daug greičiau.


❌Kodėl duobės yra blogai?

 • prispausta styga dėl didesnio kontakto su skirsniu skleidžia nemalonų zvimbiantį garsą.

 • kuo žemesnis skirsnis, tuo anksčiau piršto pagalvėlė pasiekia piršlentės dar ne iki galo prispausdama stygą prie skirsnio. Todėl atsiranda jausmas, kad siekiant švaresnio garso tenka stipriau spausti stygą.

 • darant patempimus ir vibrato styga krenta į duobe, kas trukdo šituos elementus padaryti gerai.

 • bendrai žemesni skirsniai (net be duobių) apsunkina patempimus, nes styga atsiremia į nepatogią piršto pagalvės vietą, dėl ko tempiant styga nuslysta.

📌Dėl tam tikrų grojimo įpročių ir ypatumų 2 ir 4 punktai ne visiems trukdo (pvz. su plonom stygom ir žemų stygų aukščių, arba džiaze, kur patempimai tradiciškai nėra daromi, arba bendrai ant bosinių gitarų).


Antras dalykas – laisvai judantys skirsniai. Tai yra tikroji biudžetinių gitarų pandemija, gamyklos skirsnius neklijuoja, o tiesiog sudeda ir paleidžia. Su laiku, ypač per mūsų sausas žiemas, skirsniai nebeturi gero sukibimo su medžiu ir pradeda judėti.❌Kodėl tai yra blogai?


Visi skirsniai iššoka skirtingai, o tai reiškia, kad atsiranda ir aukštų, ir žemų, dėl ko prispaudžiant stygą girdime zvimbėjimą. Kitas momentas – gitara praranda tikrai DAUG susteino (natos skambėjimo trukmė), lyginant su įklijuotais skirsniais. Patikrinti galima spaudžiant skirsnį, jis juda arba iš po jo lenda žalios spalvos purvas. Stuktelėjant su metaliniu pagaliukų – garsas duslus ir žemas.

✅Esant lygiam grifui skirsnius galima įklijuoti, duobes nušlifuoti (kada negalima – postas apie skirsnių keitimą).


 

Keli patarimai:

 • Nesiūlyčiau pirkti biudžetinę (iki 700-1000€) elektrinę gitarą su Floyd Rose tipo tiltu (nebent neplanuojate juo naudotis pagal paskirtį). Didžiausia dalis šitų tiltų labai prastai atlieka savo funkciją (po naudojimo grįžti į pradinę padėtį), pastoviai išsiderina, taip pat labai sudėtingai reguliuojasi. Gera tremolo sistema kainuoja nuo 200€ iki 400€ (ir dar daugiau, jeigu stygų daugiau) ir ji toli gražu ne visada atitiks Jūsų gitarai.

Gitaros remontas
Floyd Rose tipo sistema
 • Nesiūlyčiau pirkti pigias gitaras (iki 200€) iš rankų iš principo (nebent pardavėjas dar turi parduotuvės garantiją). Pigios gitaros dažnai surenkamos iš dar "šlapios" medienos, kuri po pirmo šildymo sezono gali atrodyti visai kitaip, negu prieš. Gitara taps nebegrojama, bet parduotuvė prisiima atsakomybę ir nekokybišką instrumentą Jus galėsite grąžinti\pakeisti. Pirkdami iš rankų šios privilegijos neturesite ir keli sutaupyti eurai to tikrai neverti.

 • Nesiūlyčiau iš viso pirkti sovietines akustines ir elektrines gitaras. Jos iš pačios gamyklos išeidavo su neįgalumo pažymom, dar keli dešimtmečiai tikrai situacijos nepagerino. Aišku, yra tam tikri sentimentai iš vaikystės, bet turėkite omenyje, kad tvarkyti šituos baldų fabrikų šedevrus - nepigus malonumas.

 • Pirkdami gitarą su Tune-o-Matic (Gibson tipo gitarų) tiltu patikrinkite jo tiesumą. Su laiku net pat kokybiškiausias tiltas susilenks ties vidurio, jo keitimas 40-100€, priklausomai nuo modelio.

gitaros remontas
Lenktas senas Tune-o-Matic

Į ką nebūtina kreipti dėmesio:

 • Įbrėžimai, lako (jeigu tik lako) skilimai ir dėmės, įdubimai. Tai tikrai niekaip nepakenks gitaros skambesiui, o tik priduoda (mano manymu) charakterio ir ypatingų bruožų. Yra nemažai gitaros modelių, kur toks sendinimas daromas specialiai (road worn, relic) ir tik prideda piniginės vertės prie instrumento.

 • Kuoliukai (nebent labai specifiniai). Lengvai keičiami, ypač biudžetiniame segmente. Kainos prasideda nuo ~15€ už visa komplektą, skambesiui ir grojimui įtakos nedaro, brangesni modeliai tiesiog geriau laiko derėjimą ir tarnauja ilgiau.

 • Elektronikos dalys (apart garso nuemėjų). Traškėjimas sukant garso\tono rankenėles, garso dingimas liečiant nuemėjų tumblerį ir gitaros laidą lengvai pašalinami, dalis kainuoja nuo 5 iki 30€, keitimas panašiai. Jeigu gitara patogi ir skamba gerai - tikrai galima dėl tokių mažų problemų nepergyventi.

 • Stygos, plastikiniai ir kauliniai tilteliai, stygų kištukai - gan greitai sunaudojami (arba pametami) dalykai, keitimas paprastas ir nebrangus.

 • "Sunkokai spaudžiasi" - labai dažnas dalykas, dėl ko žmonės neperka tikrai gerus instrumentus. Jeigu grifas tvarkingas (išlenkimas, stygų aukštis, skirsniai), tuomet problema sprendžiama darant set-up.

Į ką būtina kreipti dėmesį (apart aukščiau įvardintų esminių dalykų):

 • Skilimai. Kartais jie būna "neskausmingi" arba jau "išgydyti", bet vis tiek juos reikia gerai apžiūrėti. Paklauskite, kaip seniai jie atsirado. Jie tikrai gali įtakoti ir garsui (viršutinės dekos), taip ir grojimui (grifo skilimai). Jie gali būti lengvai taisomi, arba reikalaus rimtų invazijų, dėl ko pirkimas gali pasirodyti visai nesėkmingų.

 • Modifikacijos. Yra daug dalykų, kaip galima pagerinti gitarą, tačiau tai ne visada daroma "su protu" ir "su rankomis". Kartais nauji nuemėjai skamba prasčiau už stock'inius, o elektronikos virtuozų išradimai tik gadina garsą. Bet kartai modifikacijos tikrai padaro stebuklus, instrumentai įgauna naujas savybes ir galimybes. Tiesiog pasidomėkite kas ir kodėl buvo pakeista. Taip pat kas ir pas ką buvo remontuota.

 • Gamybos metai (dar karta). Nauji instrumentai ne visada sekmingai pragyvena savo pirmąjį šildymo sezoną Lietuvoje. Tuomet gitara, kuriai jau bent 3 metai greičiausiai jau nesikeis taip drastiškai ir sumažina rizikas.

 • Masyvas\laminatas (akustinės ir klasikinės gitaros). Taip, gitaros iš medžio masyvo tikrai skamba geriau. Bet visur yra ir antra medalio pusė - tokios gitaros reikalauja visai kitokios priežiūros. Kuo brangesnė ir kokybiškesnė gitara, tuo stipriau ji reaguos į drėgmės ir temperatūros pasikeitimus, o tai reiškia, kad pagroti su ja pirtyje, o paskui prie laužo, o po to mėnesiui numesti į rūsį be rimtų pasekmių nesigaus. O pigesnis laminatas atlaikys šitą kankinimo estafetę daug geriau (ir ne taip gaila, jeigu vis gi neatlaikys).

 • Tiltas (akustinės ir klasikinės gitaros) turi būti priklijuotas pilnai, per visą jo plotą. Jeigu Jums kilo įtarimas, kad tiltas atsiklijuoja, galite paimti popieriaus lapą ir kampeliu pabandyti patikrinti. Jeigu tarpas yra ir lapas įlenda bent 5-6mm, tuomet šią gitarą reikia tvarkyti nedelsdamai, kol nuo įtampos tiltas nepradėtų gadinti dekos. Tokią gitarą neverta pirkti.

Gitaros remontas
Ženklas, kad tiltą reikia perklijuoti
 • Atstumai nuo stygos iki grifo krašto (ypatingai MusicMan bosai). Kartais gamybos metu piršlentė ties vidurio gaunasi siauresnė, nei turi būti. Dėl to grojant nuo 5 iki 12 skirsnio styga gali tiesiog nuslysti į apačią. Išspręsti šią problemą labai sudėtinga, kartais paprasčiau užsisakyti tiesiog naują grifą. Todėl geriau pastebėti prieš perkant.

 

Tikiuosi, kad šią instrukcija padės sėkmingai nusipirkti gitarą iš rankų. Taip pat tikiuosi, kad susipažinęs su ja pardavėjas atkreips dėmesį į savo gitaros būklę ir sąžiningai perspės pirkėją apie esamas problemas, arba sutvarkys jas prieš parduodant pas meistrą. Iki!

276 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page