top of page

Stygos Akustinei gitarai


Anksčiau ar vėliau ateina laikas, kai reikia pasikeisti stygas Jūsų akustinei gitarai. Pakalbėkime apie tai, kada ir kodėl stygas reikia keisti, kaip dažnai, taip pat apie stygų gamintojus, stygų tipus ir storius. Tikiuosi taip padės išsirinkti variantą, kuris tiks pagal Jūsų grojimo specifiką, gitarą, skonį* ir biudžetą.*taip, visų žmonių skonis yra labai skirtingas, todėl mano asmeninius įspūdžius aš žymėsiu kursyvu, priimkite tai kaip nuomonę, o ne faktą.

 

Kada ir kaip dažnai reikia keisti stygas?


Viskas yra paprasta:

1) keisti stygas reikia kada jos nutrūksta. Jeigu stygos buvo keistos seniai ir viena iš jų tiesiog nutrūko - tai ženklas, kad vertėtų pakeisti iš karto visas. Jeigu dėti vieną naują stygą, ji skirsis savo derėjimu (senos stygos daug prasčiau dera) ir skambėsiu. Kitas momentas - visos likusios stygos taip pat laikosi iš paskutinių ir gali nutrūkti bet kokią akimirką. Todėl keičiant vieną stygą groti su gitara pavyks neilgai. Išimtiniu atveju verta keisti vieną stygą kai pats komplektas yra naujas, ir dėl broko viena nutrūko bederinant.

2) keisti stygas verta, kai jos tiesiog nebeskamba sodriai. Įsivaizduokite kramtomąją gumą - po kažkiek laiko ji praranda skonį, kramtyti toliau galima, tačiau malonumo nedaug.

3) keisti stygas reikia, jeigu Jūsų gitara su jomis prastai jaučiasi. Dėl tam tikrų kai kurių gitarų savybių jos negali atlaikyti labai storas stygas (13 numeris ir storiau). Jus galite pamatyti, kaip stipriai išsipučia gitsros "pilvukas", galite pajausti, kaip padidėjo atstumas tarp stygų ir skirsnių. Taip pat gitaros stripas nebegeba palaikyti norimą išlenkimą.

4) keisti stygas gal vertėtų, kai groti tampa per daug sunku ar lengva (turint omenyje, kad gitarai padarytas geras set-up).


Kaip dažnai keisti? Turime atsižvelgti į kai kuriuos aspektus:

 • Kokios stygos uždėtos? Stygų tipas ir kokybė lemia jų tarnavimo laiką.

 • Kaip dažnai grojama su gitara? Groti 4 valandas per dieną ir groti 4 valandas per mėnesį - yra labai skirtingi dalykai.

 • Kaip grojama su gitara? Jeigu Jus esate folk\rock gitaristas ir grojate su brauktuku "iš peties", tai stygos gyvens tikrai trumpiau, negu pas fingerstyle gitaristą, kuris kabina stygas švelniai.

 • Koks yra Jūsų prakaito rūgštingumas? Ar valote stygas po grojimo? Net paprasti priežiūros įpročiai gerokai prailgina stygų gyvenimą

Pabandome įsivaizduoti kelis variantus (personažai išgalvoti):

 • Petras naudoja paprastas stygas, groja kasdien po 2 valandas, mėgsta groti gatvėje, turi koncertus kiekvieną savaitę, groja intensyviai ir stipriai, daug prakaituoja ir tingi valyti stygas. Petrui vertėtų keisti stygas kas 3-4 savaitės (jeigu jos neplyšta dar ankščiau).

 • Mykolas naudoja stygas su dengimu, ištraukia gitarą iš dėklo tik namie kartą per savaitę, groja pirštais, visai neprakaituoja grodamas, valo stygas prieš dedant gitarą atgal į dėklą. Mykolui vertėtų keisti stygas kas 3-5 mėnesius (greičiausiai vien dėl to, kad prastėja derėjimas tam tikrose pozicijose).

Čia yra gan kraštutiniai pavyzdžiai, kiekvienas galime surasti save kažkur tarp jų, bet tikiuosi, kad logiką supratote.


 

Stygų tipai


Pradėkime nuo stygų anatomijos. 1 ir 2 akustinės gitaros stygos yra tiesiog metalinės (plienas) vielos (plain strings) atkarpas su fiksavimo "rutuliuku" ant vieno galo. 3,4,5,6 stygos yra tokios pat + jos apvyniotos dar kita metalo viela (wounded strings). Būtent pagal tą išorinį lydinį stygos ir turi ypatingas savybes ir savo pavadinimus.


guitar repair
plona vientisa styga
gutiar repair
styga su apvijom

Šiai dienai yra 2 populiariausi stygų tipai:

 • 80/20 Bronze. Istoriškai šios stygos atsirado anksčiau, nei Phosphor Bronze. Techniškai tai yra žalvaris (80% varis ir 20% cinkas), spalva auksinė\gelotna. Šių stygų skambėsis yra kiek šviesesnis (daugiau aukštų dažnių). Pagrindinė bėda - oksidacija, dėl kurios net negrojant iš viso stygos greit praranda savo šviežumą ir sodrumą, bosas pasidaro bukas.

guitar repair
80/20 bronze stygos
guitar repair
80/20 bronze stygos

 • Phosphor Bronze. Atsirado vėliau ir, atsižvelgiant į 80/20 stygų trūkumą, savo specifinio lydinio dėka šitos stygos mažiau reaguoja su aplinka, ir natūralus skambėsis išsilieka ilgiau. Spalva labiau bronžine\ruda. Skambėsis kiek tamsesnis už 80/20.

guitar repair
Phoshor bronze stygos
guitar repair
Phoshor bronze stygos

Taip pat yra ir kitų, rečiau perkamų stygų:

 • Nickel Bronze (Monel). Pagal D'Addario žodžius šios stygos padeda išryškinti mid range diapazoną, taip pat jos greičiau išsitempia po įdėjimo ir mažiau šansų stygą nutraukti net grojant stipriai. Taip pat dėl to, kad čia iš principo Phosphor Bronze, kuris dengtas nikeliu - jos taip pat mažiau oksiduojasi už 80/20 Bronze. Taip prie šios kategorijos priskirčiau Ernie ball versija Aluminum Bronze ir prabangiausias Martino Titanum core (40$!)

guitar repair
Nickel Bronze stygos
guitar repair
Monel stygos
 • Silk & Steel. Labai švelnios ir minkštos stygos, kurios apart metalo turi dar ir šilko sluoksnį viduje. Puikiausiai skambės koncerte, bet.... po koncerto jas reikės išmesti. Nuo prakaito šitos stygos žaibiškai praranda savo skambesį ir nuo pirminio sodrumo nieko nebelieka. Jeigu turite auksinę banko kortą be limitų - čia Jūsų pasirinkimas.

guitar repair
šilko sluoksnis
guitar repair
silk & steel stygos
 • Gold Strings (24k). Turbūt vienintelis gamintojas būtų OPTIMA. Nuoširdžiai nieko apie jas nežinau, bet galima pasižiūrėti Youtube , tačiau informacijos ir apžvalgų beveik nėra.

guitar repair
auksinės stygos
 

Dengtos ir nedengtos stygos


Stygų dengimas (fluoropolymer) atsirado visai neseniai ir gitarinių stygų pasaulis pasikeitė, labai stipriai pasikeitė. Dengta styga apsaugo metalą nuo aplinkos (o tai reiškia, kad apie oksidaciją galima pamiršti), nuo prakaito ir purvo, net nuo fizinio poveikio (bet čia jau yra niuansų). Nesunku suprasti, kad šios stygos tarnauja kelis kartus ilgiau net už pačias geriausias nedengtas. Taip pat pirštai daug lengviau slysta per stygas, kas labai padeda ilgų koncertų atvejais. Iš minusų - grojant solo yra jausmas lyg styga praslysta, nėra to įprasto pasipriešinimo mediatoriui (fingerstyle negalioja), didesnė (dvigubai) kaina. Mano manymu, pliusų (tik ne tiems, kas groja virš 4 val. per dieną) yra gerokai daugiau, nei minusų.


Dengtas stygas dabar turi beveik kiekvienas gamintojas, taip pat dengimo technologijos (pvz. dengti visa stygą/ šerdį/apvijas, skirtingas dengimo storis) pastoviai keičiasi, dėl to sekti naujienas reikia vis dažniau. Aptarsime kelis gamintojus ir jų dengtas stygas:

 • Elixir. Turbut visiems žinomas ir mylimas (ne šiaip sau) brand'as, kuris jau tapo vos ne kokybės standartu. Akustinei gitarai jis gamina dviejų rūšių stygas: NANOWEB ir POLYWEB. Skiriasi pirmas nuo antro dengimo storiu, POLYWEB'o jis yra gerokai storesnis, kas kažkiek prislopina skambesio skaidrumą (dėl ko jį mažai kas perka), bet duoda geresnį slidumo pojūti (šiaip sau pranašumas). Taip pat POLYWEB'ą lengva atspėti net iš išorės - styga atrodo daug baltesnė. ATSARGIAI Elixir stygos būna padirbtos, jas galima nusipirkti iš Aliexpress už vos ne 5€, kai jų tikra kaina 17-20€, nepasigaukite.

guitar repair
NANOWEB plonas dengimas
guitar repair
POLYWEB storas dengimas
 • D'Addario. Dengtų stygų serijos - XS ir XT (panašu, kad vietoje EXP serijos). XS stygos šiai dienai yra panašiausios į Elixir stygas (kurioms net prieš kelis metus dar nebuvo analogų). Iš Lietuvoje esančių profesionalių gitaristų daug pasirenka XS vietoj Elixir dėl tembro skirtumo - XS lyg kiek tamsiau skamba. XT stygos dengtos viduje (coated core), todėl didelio (tokio WOW) skirtumo nesijaučia lyginant su visai nedengtom stygom.

guitar repair
XS serija - pilnas dengimas
guitar repair
XT serija - šerdies dengimas
 • Ernie ball. Dengtų stygų serija - Everlast. Taip pat galima priskirti dar Paradigm (The coupling of Ernie Ball's Everlast nanotreatment with breakthrough plasma enhanced wrap wire provides added corrosion resistance). Nėra labai populiarus pas mus, ar kokybės trūksta, ar marketingas blogas - nesuprasi. Paradigmai man skamba per daug dusliai/tamsiai iš pakelio, lyg jau būtų grojimo savaitę atlaikę.

guitar repair
Everlast dengtos stygos
guitar repair
Paradigm stygom

Stygos, kurių Lietuvoje neturime:

 • Cleartone - irgi vienas geriausių dengtų stygų gamintojų. Manau, kad tikrai nėra prastesnis už Elixir ir D'Addario XS.

 • Gibson coated

 • DR Veritas. Dengta šerdis, kaip D'Addario XT

 • RotoSound Nexus

 • Stringjoy ir dar daug kitų nežinomų gamintojų.


 

Stygų storis (gauge)


Dar vienas svarbus faktorius, kuris įtakoja skambesiui, patogumui ir grojimo manierai. Stygų storis diktuoja stygų įtempimą. Kuo plonesnės stygos, tuo lengviau jas prispausti, bet tuo silpnesnis garsas ir daugiau zvimbimo. Su plonom stygom ir groti reikia atsargiau.

Stygų storis dažniausiai matuojamas pagal pirmą ir šeštą stygą (pvz. 10-48), taip pat rašomas žodinis apibūdinimas (ligth, extra light, medium ir tt.) Įprastas akustinių stygų komplektas yra 12-53(56) kas yra light, bet dažniausiai tarp mūsų gitaristų tai jau yra viršutinė riba, dauguma laiko šitas stygas kaip sunkias. Kodėl toks nesutapimas? Todėl, kad gitaros iš parduotuvės išeina be jokio set-up'o, su kreivais skirsniais, aukštu viršutiniu tilteliu, išlenktu grifu ir tt. Labai minkštos stygos (10-46) su prastu set-up'u jaučiasi dar sunkiau, nei 12-53 su geru. Tik storesnės stygos su geru set-up'u geriau dera, turi daugiau dinamikos ir garso.

Dar vienas niuansas - šiuolaikiška biudžetinė gitara tiesiog gali neatlaikyti storesnes, nei 12 stygas (Išimtis - trumpesnės skalės\travel gitaros, žemesni derinimai). Todėl prieš dedant 13 ar 14 numerius visai sveika būtų atvežti gitarą diagnostikai ir padaryti tinkamą patogų set-up'ą.


 

Keli patarimai


 • Nedekite akustinei gitarai kitų gitarų tipų stygas. Elektrinės stygos, net normalaus įtempimo, skambės labai silpnai ir stipriai zvimbės (ypatingai stainless steel, nesveikas zvimbėjimas ir dar skirsnius greit sugadins). Klasikės gitaros stygos - dar blogiau, nei garso, nei tembro, nei grojimo laisvės.

 • Dėkite stygas teisingai (dalis apie tai, kaip dėti į tiltą čia) Tai įtakoja ir gitaros sveikatą, ir derėjimo stabilumą. Apie šitus nianus dar parašysiu.

 • Jeigu sunku spausti akordus, pirma reikia padaryti tinkamą set-up'ą, sutvarkyti skirsnius, o tada jau bandyti skirtingus stygų storius.

 • Nebijokite eksperimentuoti su gamintojais, visos aukščiau įvardintos stygos yra geros ir kokybiškos, tačiau kiekvienas turime savo skonį. Tačiau dėl stygų storio būkite budrus - viršutinis tiltelis gali būti nepritaikytas (skaityti čia).

 • Nepirkite pigių kiniškų stygų. Jos nedera, prastai skamba. Not your bro.

 • Stygas po įdėjimo reikia pratampyti, kad jos visur, kur reikia, išsitiesintų. Tai padeda greičiau pradėti naujom stygom laikyti derėjimą.

 • Virti stygas nebereikia, tai nieko gero neduoda.

 • Naujos stygos zvimbia stipriau, nei naudotos. Turėkite omenyje.

 • Jeigu įdėjote naujas geras stygas, o garsas vis tiek duslus - laikas patikrinti, ar skirsniai gerai įklijuoti. Laisvai judantis skirsnis sugeria tikrai daug garso ir susteino.

 • Jeigu Jums kilo abejonių dėl savo gebėjimų pasirinkti stygas, įvertinti, ar stygos tiks Jūsų gitarai, ar bijote patys stygas įdėti - visada laukiame į svečius!

252 peržiūros1 komentaras

Naujausi įrašai

Rodyti viską

1 comentário


Rihardas Miksys
Rihardas Miksys
26 de nov. de 2022

Labai ačiū. Viskas tikrai labai įdomu ir naudinga .

Curtir
bottom of page