top of page

Sound post'o (širdelės) gamyba


violončeles remontas
Violončelė be sound posto

"Tai čia tik medžio pagalys, ką tu čia rašysi?"


Taip, iš tikrųjų taip ir yra, sound post - apvali lazdelė, net ne iš egzotinės medienos, bet nuo jos priklauso visas instrumento garsas. Blogai pagamintas ir įdėtas ji gali sugadinti 30.000€ vertės smuiko tembrą, bet taip pat ir nebrangus smuikas po gero sound post'o pritaikymo gali pagaliau pradėti skambėti gražiai.


Nors eglė nėra egzotika, tačiau reikalavimai išpjovai yra labai dideli. Ji turėti būti labai kieta (kaukazietiška, sitka, alpių ir kitos kalnų rūšys) ir lengva. Tam, kad išgauti maksimumą iš esamo gero gabaliuko būtinai prieš formuojant reikia nuskelti jį su kaltu - įsitikinti, kad medžio rieves eina lygiagrečiai. Ta nauja briauna ir užduoda kryptį, nuo kurios pradedame formuoti sound post'ą. Violončelės sound post tradiciškai būna 11mm skersmens, todėl pradžiai formuojame lygų 11x11mm tašelį.


smuiko meistras
Pirmas žingsnis su kaltu
smuiko aptarnavimas
Formuojame tašelį

Toliau darome aštuoniakampį, dauginame dar briaunas, naudojame švitrinį popierių viską suapvalinti - ir turime jau ruošinį.


styginių remontas
11x11mm tašelis
styginių taisymas
aštuoniakampis


styginių meistras
dauginame briaunas

Lengvoji darbo pusė jau padaryta, dabar su specialiu įrankiu atmatuojame atstumą tarp viršutinės dekos ir dugno (kurie nėra lygus), formuojame sound post'o galus, kuo geriau jie priglunda, tuo geriau bus perduodama vibracija. Todėl naudojamas tik aštrus kaltas, jo dėka nėra rizikos suapvalinti kampus. Sound post'o rieves turi eiti statmenai dekos rievėms, todėl svarbu ne sumaišyti, į kokią pusę drožti galus.


Sekantis etapas - priderinimas, jis gali trūkti labai ilgai, priklausomai nuo vidinės instrumento geometrijos, "f" skylių formos ir didžių, nu ir mėnulio fazės :) Štai kokie yra reikalavimai (šios violončelės atveju):

  • sound post turi stovėti statmenai tarp 2 dekų

  • jo atstumas (nuo krašto) iki tiltelio turi būti 6mm

  • jis turi priglusti be tarpų ir stovėti tvirtai, bet ne per daug (haha)

  • rievių kryptis 90° žiūrinti nuo viršaus

Kaip vyksta priderinimas? Uždedi ant spec įrankio, įdedi į vidų, su kitu įrankio galu stumi lengvais stuktelėjimais, matai nelygumus, tarpus, neteisingą poziciją - ištrauki, kaltu koreguoji sound post'o galą ir vėl kartoji visą procedūrą. Svarbu laiku sustoti, nes kitaip - gaminti naują sound post'ą.


smuiko meistras
Užmauname ant spec įrankio
violončelių meistras
Statome į vidų

violončelių taisymas
tiesinga pozicija (17-11=6mm)
smuikų remontas
pozicijos koregavimas

smuiko meistras
vaizdas iš vidaus
celes remontas
ir kitas galas

Tai tiek apie paprastą medžio pagalį kažkur violončelės viduje. Kviečiame į svečius, jeigu Jūsų sound post iškrito ar pasimetė. Iki!

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page